مقالات

نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

اگر فکر می کنید که افراد اندکی به تمیز کردن لوله حمام و یا زیر سینک توجه می کنند، بهتر است در این مورد تجدید نظر کنید. در خانه مکان دیگری وجود دارد که تقریباً همه از آن غافل می شوند و آن تمیز کردن فلاش تانک است. در واقع، هیچ کسی حتی به این فکر نمی کند که درب را بلند کند تا نگاهی به داخل فلاش تانک بیاندازد، البته این تا زمانی است که مشکلی در عملکرد فلاش تانک رخ دهد. چنین مسئله ‌ای عموماً زمانی خواهد بود که داخل مخزن فلاش تانک را در وضعیت بسیار تاسف بار ببینید.

از تجمع کثیفی گرفته تا رسوبات معدنی و زنگ زدگی؛ اجزای فلاش تانک و همچنین فضای داخلی آن مستعد چنین آلودگی ها و تجمع انواع کثیفی ها هستند که در مجموع بوی عجیب و ناخوشایندی را در طول زمان منتشر می کنند. بدتر از آن، آنها باعث خراب شدن سریع قطعات داخلی فلاش تانک می شوند و بنابراین نیاز به تعمیرات مکرر دارند.

تمیز کردن فلاش تانک موجب می شود تا فلاش تانک روان کار کند و بوی خوبی داشته باشد. پس، برای شستن فلاش تانک آن را باز کنید و حداقل هر شش ماه یک بار آن را تمیز کنید. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه تمیز کردن فلاش تانک همراه با چند نکته برای حفظ بهداشت و عملکرد بهتر فلاش تانک ارائه خواهیم داد.

نمایی از فلاش تانک کثیف

نمایی از فلاش تانک کثیف

بررسی مراحل شستن و تمیز کردن فلاش تانک

تمیز نگه داشتن مخزن فلاش تانک جزء امور ضروری است. مخزن فلاش تانک حاوی آب مصرفی برای شستشوی توالت است. یک مخزن فلاش تانک کثیف می تواند منجر به بد بو شدن کل فضای دستشویی شود که برای سلامتی اعضای خانواده خطرناک است.

 • همیشه از تمیز بودن داخل فلاش تانک مطمئن شوید. درب مخزن را بردارید و آن را کنار بگذارید. داخل فلاش تانک را کاملا بررسی کنید و اگر نیاز به تمیز کردن فلاش تانک وجود داشت، بلافاصله اقدام نمایید تا کثیفی و رسوبات مواد معدنی بیشتر نشوند.
 • علاوه بر تمیز کردن مرتب مخزن فلاش تانک ، شیر های پرکننده آن و قطعات داخل آن را نیز بررسی کنید تا دچار نشتی و یا زنگ زدگی نشده باشند.

در بخش های زیر، توضیحات مفصلی دربارۀ نحوه تمیز کردن فلاش تانک ارائه خواهیم داد، با ما همراه باشید.

مراحل شستن و تمیز کردن فلاش تانک

تمیز بودن داخل فلاش تانک

در چه مواقعی باید اقدام به شستن فلاش تانک توالت فرنگی کرد؟

گاهی ممکن است متوجه شوید که فلاش تانک روان کار نمی کند و یا داخل آن بوی بسیار نامطبوعی می دهد و تمام دستشویی را پر کرده است. دلایل مختلفی برای آن وجود دارد که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:

 1. وجود زنگ زدگی: در داخل مخزن فلاش تانک قطعات متعددی را می توانید مشاهده کنید که با هماهنگی با یکدیگر موجب می شوند تا توالت به درستی سیفون شود. اگر هر یک از این قسمت ها زنگ زده شوند، می توانند باعث خرابی فلاش تانک شوند.
 2. وجود آب کثیف: کثیف شدن آب داخل مخزن فلاش تانک می تواند منجر به ایجاد بوی نامطبوع در توالت شود. بنابراین شستن فلاش تانک ضروری خواهد بود.
 3. تجمع کپک و باکتری: داخل مخزن فلاش تانک می‌تواند مستعد رشد و تجمع کپک و باکتری باشد.
 4. بهتر است دو بار در سال به تمیز کردن فلاش تانک بپردازید. بهتر است این کار را یک بار در بهار و یک بار در پاییز انجام دهید تا خیالتان راحت باشد. شستن فلاش تانک به جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی و خوردگی در قسمت های داخلی کمک می کند و عمر فلاش تانک را افزایش می دهد.

شستن فلاش تانک توالت فرنگی

شستن فلاش تانک توالت فرنگی

تمیز کردن داخل فلاش تانک به چه صورتی انجام می شود؟

اکنون به نحوه تمیز کردن فلاش تانک و مراحل شستن فلاش تانک می پردازیم:

مرحله 1: مخزن را تخلیه کنید

قبل از اینکه فلاش تانک را بکشید تا مخزن توالت را خالی کنید، باید منبع آبی را که مخزن را دوباره پر می کند، ببندید. این شیر معمولاً روی دیوار پشت کاسه توالت و یا در کنار آن قرار می گیرد. پس از قطع شدن آب، درب مخزن را بردارید و آب آن را تخلیه کنید. تمام آب را باید کاملا تخلیه کنید؛ بهتر است که این کار را 2 تا 3 بار انجام دهید تا از تخلیۀ کامل آب مطمئن شوید.

مرحله 2: داخل تانک را ارزیابی کنید

اگر کثیفی داخل فلاش تانک خفیف است، تنها کاری که باید انجام دهید شستن هر کدام از قطعات داخل فلاش تانک و دیوارۀ داخل مخزن است. بهتر است که این کار را با استفاده از یک پاک کننده و اسکرابر چند منظوره انجام دهید. اما اگر هنگام شستن فلاش تانک متوجه لکه های آب سخت، کپک ها و یا تغییر رنگ شدید، فرایند تمیز کردن فلاش تانک باید اندکی تخصصی تر باشد تا بتوان همۀ باکتری ها و کپک ها را کاملا از بین برد. سرکه یک عامل تمیز کننده عالی است. این ماده می تواند به حل کردن رسوبات معدنی و مبارزه با هاگ های کپک کمک کند. بنابراین، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مخزن فلاش تانک را با مقدار مساوی آب و سرکه سفید پر کنید و بگذارید یک شب بماند.

توجه: در این مدت نمی توانید از توالت استفاده کنید، بنابراین تمیز کردن فلاش تانک را به زمانی موکول کنید که مجبور به استفاده از آن نیستید.

تمیز کردن داخل مخزن فلاش تانک

تمیز کردن داخل مخزن فلاش تانک

مرحله 3: داخل آن را تمیز کنید

سرکه را تخلیه کرده و داخل مخزن فلاش تانک را تمیز کنید. ابتدا با اسپری کردن اجزا و دیواره ها با یک پاک کننده همه منظوره شروع کنید و سپس با استفاده از یک برس تمیزکننده (برای دیواره ها و پایین مخزن) و یک اسفنج یا اسکرابر نرم داخل فلاش تانک را پاک کنید.

مرحله 4: کاملاً بشویید

قبل از اینکه مخزن فلاش تانک را دوباره پر کنید، داخل آن را با دوش دستی و یا بطری آب کاملاً بشویید و فلاش را بکشید تا تخلیه شود. ممکن است لازم باشد که این کار را چندین بار انجام دهید تا زمانی که تمام آب کثیف از مخزن فلاش تانک خارج شود.

مرحله 5: مخزن را ضد عفونی کنید

در نهایت، داخل فلاش تانک را با یک ماده ضد عفونی کننده اسپری کنید تا مطمئن شوید که اثری از باکتری های مضر باقی نمانده است. پس از اینکه ماده ضدعفونی کننده به طور کامل باکتری ها را از بین برد، می توانید درب را دوباره روی آن قرار دهید. پس از آن دریچه را به منبع اصلی آب باز کنید تا مخزن پر شود.

توجه: فراموش نکنید که درب مخزن فلاش تانک را با پاک کننده چند منظوره و اسکرابر تمیز کنید.

مخزن عاری از زنگ زدگی

مخزن عاری از زنگ زدگی

هنگام شستن فلاش تانک چه مواردی را باید رعایت کرد؟

هنگام تمیز کردن فلاش تانک و شستن داخل آن، حتما به موارد زیر توجه کنید:

 • اسپری ضد عفونی کننده (غیر سفید کننده)

انتخاب ضد عفونی کننده مناسب خیلی مهم است. حتما از ضد عفونی کننده هایی استفاده کنید که به قطعات داخلی فلاش تانک آسیب نرسانند و اثر سفید کنندگی نداشته باشند.

 • سرکه سفید مقطر

هرگز نباید از مواد شیمیایی خشن و یا پاک کننده های ساینده در تمیز کردن فلاش تانک استفاده کنید. این شوینده ها فرمولاسیون بسیار قوی دارند و می توانند به قطعات داخل آن آسیب برسانند. سرکه یک پاک کننده ملایم و طبیعی است که برای استفاده در مخزن فلاش تانک بی خطر است. مخزن را با ترکیبی از آب و سرکه پر کنید (حدود سه گالن در یک توالت استاندارد) و بگذارید 12 ساعت بماند. سپس شستشو دهید.

 • پاک کننده همه منظوره (غیر سفید کننده)

پاک کننده ای را انتخاب کنید که مختص شستن فلاش تانک باشد. این شوینده باید قدرت و قابلیت حذف باکتری ها و تجمع آب سخت را داشته باشد.

افزودن سرکه سفید

افزودن سرکه سفید

 • برس تمیز کننده (با بازوی بلند)

در فرایند تمیز کردن فلاش تانک، یک برس خوب به شما این  امکان را فراهم می کند تا کثیفی هایی را پاک کنید که از دیده شما پنهان هستند. مطمئن شوید که برس تان اثرش را از دست نداده و کاملا سالم است.

 • اسکرابر اسفنجی

در انتخاب اسکرابر اسفنجی برای شستن فلاش تانک، مطمئن شوید که قابل شستشو است. پس از استفاده از اسکرابر اسفنجی، حتما آن را از بقیه پاک کننده ها جدا کنید.

 • دستکش لاستیکی

برای شستن و تمیز کردن فلاش تانک حتما دستکش داشته باشید؛ زیرا پوشیدن دستکش مانع از برخورد مواد ضد عفونی کننده با پوست دست هایتان می شود.

شستن فلاش تانک با استفاده از دستکش

اسپری کردن ضد عفونی کننده با دستکش

بعد از تمیز کردن داخل فلاش تانک چه مواردی را باید حتما در نظر گرفت؟

پس از تمیز کردن داخل فلاش تانک، بهتر است موارد زیر را مد نظر قرار دهید تا دیگر مشکلی برای تان پیش نیاید:

 1. افزودن سرکه: می توانید برای جلوگیری از هر گونه کثیفی و یا رسوب آب سخت، ماهانه به مخزن فلاش تانک مقداری سرکه اضافه کنید.
  .
 2. بررسی داخل مخزن فلاش تانک: مخزن فلاش تانک را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچگونه علائم آسیب و یا ساییدگی در قطعات آن وجود ندارد. در صورت مشاهده هر گونه مشکل، فوراً آنها را برطرف کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

این نکات آسان و ساده به شما کمک می کنند تا از سالم بودن مخزن فلاش تانک در سال های آینده مطمئن شوید.

نحوه تمیز شدن فلاش تانک

تصویری از تمیز شدن فلاش تانک

آیا می توان با هر مواد شوینده ای داخل فلاش تانک را تمیز کرد؟

برای جلوگیری از تجمع مواد معدنی و قارچ هایی مانند کپک، قرص توالت را برای مخزن فلاش تانک خریداری کنید. حتماً به دنبال قرص هایی باشید که فاقد سفید کننده باشند؛ زیرا هر چیزی که حاوی سفید کننده باشد باعث خوردگی اجزای فلزی داخل فلاش تانک می شود. مخزن فلاش تانک را هر شش ماه یک بار تخلیه کنید و بگذارید یک شب در محلول آب-سرکه خیس بخورد. قبل از پر کردن مخزن برای استفاده مجدد، داخل آن را کاملاً بشویید. همان طور که گفته شد سرکه به کشتن باکتری ها و خنثی کردن بو های عجیب و غریب کمک می کند و داخل فلاش تانک را جلا می بخشد.

استفاده از فلاش تانک تمیز

استفاده از فلاش تانک تمیز

جمع بندی

مخزن فلاش تانک معمولا از دید خانم های خانه پنهان است. در بیشتر موارد، آب موجود در مخزن تمیز می‌ماند؛ زیرا درب آن از تجمع باکتری ‌ها، مواد معدنی و کثیفی ها جلوگیری می‌کند. پس چرا باید آن را تمیز کنید؟ در داخل مخزن فلاش تانک قطعات فلزی وجود دارد که ممکن است دچار زنگ زدگی و یا ساییدگی شوند. داخل مخزن نیز می‌تواند مستعد رشد کپک و باکتری‌ ها باشد. تمیز نگه داشتن داخل فلاش تانک اهمیت زیادی دارد و البته تعداد دفعات شستن فلاش تانک متاثر از چندین عامل است. برای مثال، اگر آب سخت دارید، باید بیشتر از زمانی که آب نرم دارید، آن را تمیز کنید.

اگر متوجه شدید که داخل مخزن فلاش تانک به شدت تغییر رنگ داده و کثیف به نظر می رسد، ناامید نشوید. تنها کافی است راهنمای تمیز کردن بالا را دنبال کنید تا در پایان مخزن فلاش تانک شما عملکرد بهتر داشته باشد و بوی عالی بدهد!

تمیزی فلاش تانک با فرچه

شستن مخزن فلاش تانک

برچسب ها