مقالات

شیر ظرفشویی دو منظوره چیست و چه کاربردهای دارد

شیر ظرفشویی دو منظوره چیست و چه کاربردهای دارد؟

شیر ظرفشویی دو منظوره که از آن با نام شیر ظرفشویی دو کاره هم یاد می‌شود، دسته‌ای شیرهای ظرفشویی است که دارای دو خروجی می‌باشد. خروجی اول در این شیرها به آب آشامیدنی و تصفیه شده وصل است و خروجی دوم شیر به آب شهری که تصفیه نشده، وصل می‌گردد. شیر ظرفشویی دو منظوره نسبت به شیرهای معمولی از تکنولوژی پیچیده‌تری برخوردار است. در شیرهای دو منظوره، آب شهری قبل از اینکه از شیر خارج شود، به یک دستگاه تصفیه آب که به سیستم شیر وصل است، هدایت شده و آب تصفیه شده و قابل آشامیدن در اختیار شخص مصرف کننده قرار می‌گیرد. استفاده از شیر ظرفشویی دو کاره در مناطقی که کیفیت آب شهری بسیار پایین است، از رواج بالایی برخوردار است و می‌تواند مشکل آب آشامیدنی را برای کاربران حل کند که مزیتی بسیار کلیدی به حساب می‌آید.
لازم به ذکر است که به دلیل تکنولوژی پیچیده‌تر، شیرهای ظرفشویی دو منظوره نسبت به شیرهای ساده از قیمت بالاتری برخوردارند. با این وجود، با توجه به اینکه شیرهای دو کاره قابلیت دسترسی همزمان به آب شهری و آب آشامیدنی را به مصرف کننده می‌دهند، استفاده از آن‌ها بسیار رایج است و همین مزیت کلیدی، موضوع قیمت بالاتر آن‌ها را جبران می‌کند. در ادامه اطلاعات کامل‌تری در خصوص اینکه شیر ظرفشویی دو منظوره چیست و چه کاربردهای دارد ارائه خواهیم کرد.

شیر ظرفشویی دوکاره

شیر ظرفشویی دو منظوره

نگاهی به انواع شیر ظرفشویی دو منظوره

شیر ظرفشویی دوکاره را از نظر رنگ و شکل ظاهری می‌توان به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • شیر ظرفشویی دو کاره شاوری:

شیرهای ظرفشویی شاوری که از آن‌ها با نام شیر شلنگ دار هم یاد می‌شود، دسته‌ای از شیرهای دو کاره هستند که در درون خود یک شیلنگ دارند. هنگامی که سردوشی شیر را بیرون می‌کشید، شیلنگ از داخل غلاف فلز خود خارج شده و می‌توانید شیر را در جهات مختلف چرخانده و از آن استفاده کنید.

شیر ظرفشویی شاوری

شیر ظرفشویی دو کاره شاوری

 • شیر دو منظوره فنری:

این دسته از شیرآلات دو منظوره هم مثل شیرهای شاوری، قابلیت تغییر زاویه آب در جهات مختلف را دارند. با این وجود، شیرهای فنری آزادی عمل شیرهای شاوری را ندارند و فقط چند سانتی متر از قسمت انتهایی لوله آب، می‌تواند در جهات مختلف بچرخد.

شیرآشپزخانه فنری

شیر ظرفشویی دو منظوره فنری

 • شیر ظرفشویی دو منظوره ساده:

 این دسته از شیرهای دو منظوره، از نظر شکل ظاهری و طراحی، شبیه شیرهای معمولی هستند، با این تفاوت که این شیرها دارای دو خروجی و یک دستگاه تصفیه آب می‌باشند. شیرهای دو منظوره ساده نسبت به شیرهای فنری و شاوری از قیمت پایین‌تری برخوردارند.
لازم به ذکر است که از نظر جنس و رنگ نیز شیرهای دو منظوره را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد که مهمترین آن‌ها شیرهای دو منظوره طلایی، شیرهای سفید و شیرهای استیل و معمولی هستند. شیر دو منظوره طلایی از جنس برنج بوده و دارای رنگی طلایی و بسیار جذاب هستند. شیرهای دو منظوره سفید اما از آلیاژی مخصوص تولید شده و قیمت بالاتری دارند.

شیر ظرفشویی دو کاره

طرحی از شیر ظرفشویی ساده

شیر ظرفشویی دو منظوره چه کاربردی دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد، شیر ظرفشویی دو منظوره، یکی از بهترین گزینه‌ها برای مناطقی است که آب شهری از کیفیت پایینی برخوردار می‌باشد. در این مناطق آب شهری دارای املاح و باکتری‌های زیادی بوده و به نوعی یا قابل استفاده نیست و یا استفاده از آن به عنوان آب آشامیدنی می‌تواند مشکلات و بیماری‌های زیادی را به همراه داشته باشد. در نتیجه بهترین راه حل برای حل این مشکل، استفاده از شیرهای دو منظوره است. فیلتر تصفیه‌ای که در شیر ظرفشویی دو کاره مورد استفاده قرار گرفته است، مثل یک صافی عمل کرده و باکتری‌ها و مواد نامناسب و مضر موجود در آب را جدا می‌کند و آب تمیز و سالم را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد.

علاوه بر این، برخی از اشخاص دچار بیماری‌های کلیوی هستند و استفاده از آب شیر معمولی برای آن‌ها مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. لذا استفاده از شیرهای دو منظوره در خانه‌ی این عزیزان نیز مناسب است. زیرا شیر ظرفشویی دو منظوره آبی فاقد املاح را در اختیار این اشخاص قرار می‌دهد. همچنین استفاده از این شیرها برای اشخاص سالم نیز توصیه می‌شود، زیرا فیلتر تصفیه آب موجود در این شیرها آبی گوارا و فاقد کلر و دیگر مواد مضر را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد که در دراز مدت تاثیرات بسیاری بر روی سلامتی این اشخاص خواهد داشت.

مهمترین انواع شیرهای دو منظوره

کاربرد انواع شیرهای دو منظوره

استفاده از شیر ظرفشویی دو منظوره چه مزیتی دارد ؟

استفاده از شیر ظرفشویی دو منظوره دارای مزایای قابل توجهی است که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 1. شیر ظرفشویی دوکاره قابلیت حذف کلر موجود در آب شهری را دارد. کلر ماده‌ایست که برای سلامتی ضرر دارد اما شرایط تصفیه خانه‌های آب شهری طوری است که این ماده از آب لوله کشی زدوده نمی‌شود. شیرهای دو کاره اما قابلیت حذف کلر و سایر مواد مضر موجود در آب را دارند.
 2. شیر ظرفشویی دوکاره دارای سیستم تصفیه آب است و دیگر نیازی به خرید دستگاه تصفیه آب ندارید.
 3. استفاده از شیرهای دو منظوره، ارزان‌ترین راه برای حذف مواد آلاینده به حساب می‌آید.
 4. در خانه‌های امروزی، فضای خانه بسیار کوچک شده و در نتیجه صرفه جویی در فضای خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. شیرهای دو منظوره دارای سیستم تصفیه آب هستند و نیازی به سیستم آب شیرین کن جداگانه ندارند، در نتیجه فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

بررسی مزیت شیر ظرفشویی دو کاره

مزایای شیر ظرفشویی دو کاره

شیر ظرفشویی دو منظوره چه معایبی دارد؟

با وجود مزایای قابل توجهی که برای شیر ظرفشویی دو منظوره ذکر شد، این دسته از شیرهای ظرفشویی دارای یک عیب کلیدی هستند. برخی از گونه‌های شیر ظرفشویی دو کاره، دارای یک مسیر خروجی برای آب تصفیه شده و آب شهری هستند. در نتیجه همین موضوع سبب شده تا آب تصفیه شده به دلیل عبور از مسیر مشترک، خلوص خود را از دست بدهد.
جهت حل این مشکل، می‌توانید ابتدا چند ثانیه شیر آب را باز کنید تا املاح موجود در شیر خارج شده و سپس آب تصفیه را بردارید که البته این موضوع موجب هدر رفتن آب می‌گردد. به علاوه قیمت بالاتر شیر ظرفشویی دو منظوره نسبت به شیرهای معمولی نیز از جمله‌ی دیگر معایب این دسته از شیرهای ظرفشویی به حساب می‌آیند
.

معایب شیر ظرفشویی دو کاره

نگاهی به شیرظرفشویی دو منظوره

نکاتی که به وقت خریدن شیر  ظرفشویی دو کاره باید رعایت کرد چیست ؟

در هنگام خرید شیر ظرفشویی دو کاره، یکسری نکات کلیدی وجود دارد که باید رعایت کنید تا بتوانید خریدی مطمئن داشته باشید.

 • اولین نکته مهمی که در خصوص این شیرها باید مد نظر قرار داده شود، جنس و نوع آبکاری شیر ظرفشویی است. شیرهای ظرفشویی از مواد استیل، پلاستیک، سرب خشک و آلیاژ برنج تولید می‌شوند.  در این بین، اصلی‌ترین ماده برای تولید شیر ظرفشویی دو کاره، آلیاژ برنج است. بهترین ترکیب آلیاژ برنج مورد استفاده در این شیرها، ترکیب 60 درصد مس و 40 درصد روی است. از نظر آبکاری نیز شیرهای ظرفشویی دو کاره دارای انواع مختلفی هستند که مهمترین آن‌ها شیرهای دو کاره با آبکاری کروم، آبکاری استیل، آبکاری مس، آبکاری با روکش برنز، آبکاری با برنج و ... می‌باشند.
 • علاوه بر این، نوع شیر ظرفشویی دو کاره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که ذکر شد، شیرهای ظرفشویی در سه نوع شیر ساده، شاوری و فنری تولید می‌شوند که در این بین، شیرهای شاوری از کارایی و قیمت بالاتری برخوردار هستند.
 • همچنین رنگ و شکل شیر ظرفشویی نیز اهمیت بالایی دارد. در هنگام انتخاب رنگ و طرح شیر ظرفشویی نیز باید سایر اجزای آشپزخانه را مد نظر قرار داده و با توجه به آن شیر را انتخاب نمایید.
 • قیمت شیر ظرفشویی دو کاره، کیفیت شیر و برند تولید کننده شیر نیز از جمله‌ی دیگر پارامترهای مهم در هنگام خرید شیر ظرفشویی است که باید مد نظر قرار داده شوند.

ویژگی های شیر آشپزخانه دوکاره

نکات مهم در هنگام خرید شیر ظرفشویی دو کاره

بررسی چند مدل شیر دو منظوره پرطرفدار و با کیفیت

امروزه برندهای متعددی در زمینه‌ی تولید انواع مختلف شیر ظرفشویی دو منظوره فعالیت می‌کنند که از جمله‌ی مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

شیر ظرفشویی دو کاره کی دبلیو سی

برند KWC یکی از برندهای مطرحی است که در زمینه تولید شیرآلات فعالیت می‌کند. شیر دو کاره KWC مدل زو یکی از محبوب‌ترین شیرهای برند کی دبلیو سی است که در سه رنگ کرومی، سفید و مشکی تولید می‌شود. کیفیت آبکاری بالای این شیر سبب شده تا از مقاومت به خوردگی و زنگ زدگی بسیار بالایی برخوردار باشد.

شیرهای ظرفشویی دو کاره کی دبلیو سی

شیرهای دو منظوره کی دبلیو سی

شیر دو منظوره شودر:

شودر نیز یکی از بهترین برندهای فعال در زمینه تولید شیر ظرفشویی است. شیرهای دو منظوره شودر در مدل‌های مختلفی از جمله آتلانتیک، آلستر، فنری آلستر، یونیک، آلبرتا، یونیک پلاس و ... تولید می‌شوند. شیرهای این برند در سه رنگ سفید، کرومی و طلایی عرضه شده‌اند. کیفیت ساخت عالی و ظاهر زیبا از جمله‌ی مهمترین مزایای شیرهای دو منظوره شودر است.

عکسی از شیردو منظوره شودر

شیرهای دو منظوره شودر

شیر ظرفشویی دو منظوره راسان:

شیرهای دو منظوره راسان در سبک کلاسیک تولید شده و بیشتر برای دکوراسیون کلاسیک مناسب هستند. این شیرها در مدل‌های راشل فنری و کروم رنگ و مدل لیزا با رنگ‌های طلایی، کرومی و رزگلد و طلایی مات تولید و عرضه می‌گردند.

شیر ظرفشویی دومنظوره راسان

شیر ظرفشویی دومنظوره راسان مدل لیزا طلایی

شیر ظرفشویی دو کاره قهرمان:

یکی دیگر از برندهای فعال در زمینه تولید و عرضه شیرهای دو کاره، برند قهرمان است. شیرهای دو منظوره قهرمان مدل آنتیک از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. این شیرها در رنگ‌های کروم، کروم مات، طلایی براق و طلایی مات تولید و عرضه می‌شوند.

شیر طرفشویی دو منظوره قهرمان

شیر طرفشویی دو منظوره قهرمان مدل تتراس

نتیجه گیری

شیر ظرفشویی دو منظوره، دسته‌ای شیرهای ظرفشویی است که دو خروجی دارد. یکی از خروجی‌ها برای آب آشامیدنی و تصفیه شده و دیگری برای آب شهری به کار گرفته می‌شود. تکنولوژی شیرهای دو منظوره پیچیده‌تر از شیرهای معمولی است. استفاده از شیر ظرفشویی دو کاره، برای مناطقی که آب شهری از کیفیت پایینی برخوردار است، توصیه می‌شود.
شیر ظرفشویی دو کاره در سه نوع شیرهای شاوری، فنری و ساده تولید و عرضه می‌شوند. شیرهای شاوری نسبت به دو نوع دیگر از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار هستند. شیرهای شاوری، در درون خود دارای یک شلنگ هستند و هنگامی که سردوشی شیر را بیرون می‌کشید، شیلنگ از داخل غلاف فلزی خود خارج شده و می‌توانید شیر را در جهات مختلف چرخانده و از آن استفاده کنید.
قابلیت حذف کلر، دارا بودن سیستم تصفیه آب و اشغال نکردن فضای زیاد از جمله‌ی مهمترین مزیت‌های شیرهای دو منظوره به حساب می‌آید. از طرفی قیمت نسبتا بالای شیر ظرفشویی دو منظوره نسبت به شیرهای معمولی و یکی بودن خروجی آب آشامیدنی و شهری در برخی از مدل‌های این شیرها از جمله‌ی مهمترین معایب شیر ظرفشویی دو کاره به حساب می‌آید.

برچسب ها